Zapalenie gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego (lac. prostastitis) jest stosunkowo częstym schorzeniem, z którym zgłaszają się mężczyźni do urologa. Objawy i dolegliwości bólowe miednicy, które towarzyszą zapaleniu stercza skłaniają mężczyznę do poszukiwania pomocy. Zapalenie gruczołu krokowego jest najczęstszą przyczyną wizyt u urologa u pacjentów do 50 roku życia. U części chorych zapalenie stercza towarzyszy innemu schorzeniu - łagodnemu rozrostowi prostaty (BPH).

Przyczyną przewlekłego zapalenia stercza mogą być bakterie, drobnoustroje rodzaju - Chlamydia, Ureaplasma. Czynnikami sprzyjającymi zapaleniu mogą być zmiany anatomiczne i zaburzenia neurologiczne, które prowadzą do wzrostu ciśnienia w drogach odprowadzających mocz. Co z kolei może prowadzić zarzucania moczu do struktur gruczołu krokowego i do wystąpienia zapalenia. Innymi przyczynami dostania się mikroorganizmów do cewki moczowej mogą być różne formy stosunków seksualnych. Czasem przewlekły stan zapalny w narządzie rodnym partnerki może prowadzić do wystąpienia zapalenia stercza. W takiej sytuacji należy wykonać diagnostykę bakteriologiczną u partnerki. Odrębnym tematem jest możliwość zakażenia pod czas cewnikowania lub wykonywania zabiegów na drogach moczowych.

Objawy zgłaszane przez chorych to najczęściej bóle podbrzusza nad spojeniem łonowym, bóle krocza (nasilające się po długim siedzeniu), bóle jąder, pieczenie w cewce, bolesna ejakulacja, zmiana zabarwienia ejakulatu, obecność krwi w nasieniu, bóle w okolicy lędźwi, częste oddawanie moczu. Dość często pacjent ma obniżony nastrój, kłopoty w sferze seksualnej.

Diagnostyka składa się na szczegółowo zebranym wywiadzie, diagnostyce mikrobiologicznej moczu i nasienia, usg układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji, badanie uroflowmetryczne, oznaczenie poziomu PSA. W niektórych przypadkach wykonuje się badania genetyczne. W sytuacjach uzasadnionych może być konieczne wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Leczenie składa się zazwyczaj z antybiotykoterapii, leków przeciwzapalnych, alfa brokerów. W postępowaniu uzupełniającym często stosuje się preparaty pochodzenia roślinnego. U części pacjentów może być wskazana psychoterapia, ponieważ przewlekłe bóle prowadzą do ciągłego niepokoju i stresu, który nasila dolegliwości.

Galeria

Tematy powiązane: rak prostaty, zapalenie pęcherza moczowego, rak pęcherza moczowego

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16