Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego - łac. varicocele - są to nadmiernie rozszerzone i poskręcane żyły splotu wiciowatego, które w zaawansowanych przypadkach prowadzą do powstawania miękkiego powrózkowego "guza" z kłębiastych splotów naczyń. Częściej występują po stronie lewej ze względu na odmienny spływ żylny, do lewej żyły nerkowej. Żylaki powrózka nasiennego występują u 11% dorosłych mężczyzn, mogą powodować ból i być przyczyną niepłodności. Stwierdzenie żylaków powrózka nasiennego po stronie prawej u mężczyzn po 40 roku życia wymaga rozszerzenie diagnostyki, aby wykluczyć obecność poważnych chorób w jamie brzusznej np. rak nerki.

U większości mężczyzn naczynia żylne splotu wiciowatego mają od 0,5 do 1,5mm średnicy.

Żylaki powrózka nasiennego zwykle umiejscowione powyżej głowy najądrza i po badaniu fizykalnym pacjenta wykonywane jest USG moszny. W trakcie badania USG ocenia się średnicę żył splotu wiciowatego podczas próby Valsalvy (pod czas której zwiększa się ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej) lub po przyjęciu pozycji stojącej. Za diagnostyczne uważa się poszerzenie żył podczas próby Valsalvy i wzmocnienie przepływu żylnego lub uwidocznienie przepływu wstecznego.

Przyczyny powstawania żylaków powrózka nasiennego są z jednej strony - uwarunkowania anatomiczne - u ponad 90%mężczyzn umiejscowione są po stronie lewej, co tłumaczą następujące teorie:

  • wysokość słupa krwi i ciśnienie hydrostatyczne wywierane na żyły splotu wiciowatego. Powyższe może być przyczyną żylaków lewostronnych, ponieważ żyła jądrowa lewa jest dłuższa od prawej i zaliczana jest do najdłuższych naczyń człowieka,
  • wejście pod kątem prostym żyły jądrowej lewej do lewej żyły nerkowej,
  • ucisk żyły nerkowej lewej pomiędzy aortą a tętnicą krezkową górną,
  • żyła nerkowa zaaortalna - odmienne położenie anatomiczne żyły nerkowej lewej, powodujące uciśnięcie żyły nerkowej lewej pomiędzy kręgosłupem a aortą,
  • brak lub niewydolność zastawek żylnych w żyle jądrowej,
  • niewydolność pompy powięziowo - mięśniowej dźwigacza jądra, zwiększone unaczynienie tętnicze w okresie dojrzewania, które powoduje zwiększenie objętości krwi żylnej i poszerzenie żył.

Przyczynami rzadszymi, wywołującymi tak zwane żylaki wtórne mogą być: zakrzepowe zapalenie żyły jądrowej lub / i nerkowej; obecność procesu nowotworowego w jamie brzusznej, który uciska lub powoduje nacieczenie żył jądrowej lub nerkowej (rak nerki, wodonercze). Co może być prawdopodobne przy obecnosci żylaków po stronie prawej u mężczyzn po 40 roku życia. Wykrycie żylaków powrozka nasiennego wymaga zgłoszenia się do specjalisty w celu rozszerzenia diagnostyki.

W przypadkach postawienia właściwego rozpoznania i odpowiednich wskazań do leczenia żylaków powrózka (np. bóle, niepłodność) pacjenci kwalifikowani do leczenia operacyjnego. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci były stosowane są różne techniki operacyjne. Należy podkreślić, że rozpoznanie obecności żylaków powrózka nasiennego nie jest równoznaczne z leczeniem operacyjnym.

Galeria

Tematy powiązane: laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, niepłodność, rak nerki

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16