Biopsja prostaty

 

Biopsją prostaty jest inwazyjne badanie gruczołu krokowego pod czas którego pobierane wycinki przy pomocy igły biopsyjnej pod kontrolą ultrasonografu, rzadziej rezonansu magnetycznego.

Biopsja gruczołu krokowego wykonywana w sytuacjach:

  • nieprawidłowego stężenia PSA
  • nieprawidłowy wynik badania przez odbytniczego(per rectum)
  • nieprawidłowe wyniki badań obrazowych stercza

Należy podkreślić, że stwierdzenie w pierwszorazowym wyniku nieznaczne podwyższenie poziomu PSA nie jest pilnym wskazaniem do wykonania biopsji gruczołu krokowego. W sytuacjach kiedy poziom PSA jest podwyższony  nie oznacza to, że pacjent ma raka prostaty. Inne choroby gruczołu krokowego również mogą podwyższać stężenie PSA we krwi.

Biopsja wykonywana zazwyczaj z dostępu przez odbytnicę przy użyciu specjalnej sondy USG  z prowadnicą dla igły biopsyjnej. Rzadziej używany dostęp do pobrania wycinków z prostaty przez krocze. Zazwyczaj w czasie biopsji pobierane są około 12 wycinków z gruczołu krokowego. W niektórych przypadkach konieczne pobranie większej ilości wycinków.

Biopsję gruczołu krokowego wykonuje się w osłonie antybiotykowej, która zmniejszają ryzyko powikłań infekcyjnych. Antybiotykoterapię utrzymuje się również po biopsji stercza do 10 dni. Po biopsji prostaty pacjent może obserwować krew w moczu, nasieniu i kale. Biopsję wykonuje się w warunkach pobytu w oddziale jak i w trybie ambulatoryjnym(bez hospitalizacji).

Obecnie pomocnym narzędziem w ocenie ryzyka występowania raka prostaty na podstawie badań dodatkowych są dostępne kalkulatory oszacowania oceny ryzyka wystąpienia raka:

 

http://www.prostatecancer-riskcalculator.com/assess-your-risk-of-prostate-cancer?calc=2

http://www.riskcalc.org/PCPTRC/

 

Co raz częściej wykonywane badanie rezonansu magnetycznego prostaty (mpMRI) z oceną tkanki prostaty w skali PI-RADS w celu poprawy możliwości diagnostycznych przed kolejną biopsją stercza lub przed planowana biopsją prostaty.

Postęp technologiczny spowodował umożliwienie wykonywania biopsji fuzyjnej. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w oparcie na nałożenie obrazu usg prostaty i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego prostaty( mpMRI), co powoduje dokładniejszą możliwość celowania igły w podejrzane o nowotwór ognisko.

 

Galeria:

Tematy powiązane: Rak prostaty, zapalenie prostaty, łagodny rozrost prostaty, zatrzymanie moczu

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16