Cystoskopia
Cystoskopia jest badaniem, które polega na oglądaniu wnętrza pęcherza moczowego za pomocą cystoskopu. Cystoskop jest dość cienkim narzędziem endoskopowym, wykorzystującym system bardzo małych soczewek do przekazywania obrazu z wnętrza pęcherza moczowego. Podczas badania cystoskopowego (cystoskopii) pęcherz moczowy wypełniany jest płynem. Do badania cystoskopowego wykorzystywany zazwyczaj cystoskop sztywny, który przypomina cienką metalową rurkę.
Postęp technologiczny w ostatnim czasie i wykorzystywanie nowych technologii pozwolił na stworzenie cystoskopu giętkiego w technikach obrazowania wnętrza pęcherza moczowego i cewki moczowej. Cystoskop giętki pozwala na dostosowanie swojego kształtu (elastycznego wężyka) do anatomii cewki moczowej, a możliwość zgięcia jego końcówki pod prawie dowolnym kątem umożliwia obejrzenia każdego miejsca w pęcherzu moczowym.
W ramach gabinetu urologicznego możliwe jest wykonanie cystoskopii najnowocześniejszym sprzętem endoskopowym - videocystonefroskopem CYF-V firmy Olympus.
Cystoskopia najczęściej jest wykonywana w przypadkach, gdy występuje:
- krwiomocz,
- nawracające zapalenie pęcherza moczowego,
- podejrzenie guza pęcherza moczowego,
- nawracających objawów dysurycznych,
- podejrzenie obecności ciał obcych,
- podejrzenie kamicy pęcherza moczowego,
- podejrzenie gruźlicy układu moczowego
W trakcie badania możliwej jest pobranie wycinków błony śluzowej pęcherza moczowego do badania histologicznego. Wykonanie cystoskopii nie wymaga szczególnego przygotowania od pacjenta. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a w szczególnych przypadkach zabieg wykonywany w znieczuleniu dożylnym. Badanie trwa około 5- 10 minut. Po wykonanej cystoskopii pacjent wraca do domu w tym samym dniu.
W pierwszych godzinach po cystoskopii może być odczuwalne pieczenie w cewce moczowej i częstsze uczucie oddawanie moczu, które mija. Po badaniu może wystąpić przemijające zaczerwienienie moczu.
Wideo
Tematy powiązane: krwiomocz, rak pęcherza moczowego, łagodny rozrost prostaty, rak prostaty, zatrzymanie moczu