Kolka nerkowa

Bardzo silne bóle zazwyczaj rozpoczynające się w okolicy lędźwiowej, które promieniują w dół brzucha w kierunku pachwiny lub krocza. Bólowi zazwyczaj towarzyszą nudności, wymioty uczucie wzdęcia brzucha. Pacjent cierpiący często przyjmuje przymuszoną pozycję ciała, przyjęcie której zmniejsza nasilenie bólu. Mogą również wystąpić dreszcze, częste oddawanie moczu w małych ilościach, gorączka. Przy oddawaniu moczu może pojawić się przejściowy krwiomocz. Przyczyną powstawania kolki nerkowej jest zwiększenie ciśnienia w górnych drogach moczowych. Najczęściej kolka nerkowa powstaje wskutek zablokowania moczowodu przez kamień, który przesunął się z nerki do moczowodu. Wówczas dochodzi do zablokowania odpływu moczu z nerki i wzrost ciśnienia w miedniczce nerkowej i nerce, co powoduje powstanie kolki nerkowej. W przypadkach tak zwanego kamienia przepuszczającego, objawy kolki nerkowej nie są tak burzliwe, jak w sytuacji całkowitego zablokowania odpływu moczu z nerki. Kolka nerkowa może występować również w przypadku krwawienia z górnych dróg moczowych, kiedy skrzepy utrudniają spływ moczu.

Najczęściej guz nerki nie powoduje żadnych dolegliwości, ale w sytuacji wystąpienia krwawienia z guza do układu moczowego występują typowe objawy kolki nerkowej z towarzyszącym krwiomoczem

Badanie lekarskie zazwyczaj uzupełniane badaniami dodatkowymi, takimi jak: badanie ogólne moczu, usg układu moczowego, RTG przeglądowe jamy brzusznej, posiew moczu. Dość często leczenie przeciwbólowe i rozkurczowe pozwala na opanowanie kolki nerkowej do czasu np. wydalenia kamienia. Ale nie zawsze leczenie farmakologiczne jest wystarczające.

Wówczas może zajść potrzeba odblokowania nerki metodami endoskopowymi - założenie cewnika podwójnie zagiętego(JJ) do moczowodu, lub założenie przetoki nerkowej(PCN - percutaneous nephrostomy ) przezskórnie. Leczenie docelowe może obejmować ureterorenoskopowe kruszenie kamienia(URSL - ureterorenoscopic lithotripsy) lub kruszenie kamienia falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo (ESWL - Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy ). W niektórych przypadkach stosuje się technikę laparoskopową w celu usunięcia kamienia.

Tematy powiązane: zapalenie pęcherza moczowego, krwiomocz, rak nerki, ureterorenoskopia aparatem giętkim

O mnie

Jestem absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w zakresie chirurgii i urologii.

Adres

71-043 Szczecin (Gumieńce)
Ul. Lubelska 29 (ulica równoległa do ul. Ku Słońcu)
Kierunek: Castorama i CH STER przy ul. Ku Słońcu 67

Telefon i godziny otwarcia

Telefon do rejestracji: 91 432 47 70
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16